دپارتمان زمین شناسی و تکتونیک

زمین شناسی و تکتونیک به عنوان مطالعات پایه و اساس طراحی‌های پروژه‌های عمرانی نقش مهمی در کاهش مخاطرات طبیعی و غیر طبیعی در مگا پروژه‌ها ایفا می‌کند.

مجموعه توانمندی و خدمات این دپارتمان در دو دسته کلی زمین شناسی مهندسی و زمین ساخت جنبا و انتخاب ساختگاه برای مراکز حساس و مهم جای می‌گیرد.

توانمندی‌ها

زمین شناسی مهندسی

مطالعات زمین‌شناسی مهندسی پایه طراحی‌های عمرانی بوده و در تعیین شرایط ساختگاهی تکمیل کننده بررسی‌های ژئوتکنیکی است. از خدمات و توانمندی‌های این حوزه می‌توان به زمین‌شناسی و زمین‌شناسی مهندسی، تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی عمومی، تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی مهندسی، بازدید میدانی، بررسی‌ها و آزمایش‌های صحرایی اشاره نمود.

  

زمین ساخت جنبا و انتخاب ساختگاه

از مهمترین مطالعات پایه‌ جهت کاهش مخاطرات زمین‌شناختی بررسی عوارض زمین‌ساخت جنبا و خاک‌های مسئله‌دار است. در این مطالعات با تهیه لایه های اطلاعاتی زمین‌شناسی ساختاری، ترکیب اطلاعات و مقایسه داده‌ها بهترین مکان برای سازه‌های مهم و حساس تعیین می‌گردد. از مهم‌ترین خدمات و توانمندی‌های این حوزه می‌توان به تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی ساختاری و لرزه زمین‌ساخت، بررسی مخاطرات زمین‌شناختی و خاک‌های مسئله‌دار وتهیه بانک اطلاعات زمین‌شناختی در محیط ArcGIS اشاره نمود.

 

آخرین مطالب مرتبط بلاگ

نتیجه ای پیدا نشد

صفحه ای که به دنبال آن هستید پیدا نشد. دوباره جستجو کنید یا از نوار منوی بالا برای یافتن مطلب خود استفاده نمایید.