دپارتمان زلزله‌شناسی و ژئوفیزیک

با توجه به اهمیت مطالعات زلزله‌شناسی و ژئوفیزیک در طراحی سازه‌های مهم و حساس، ضروری است به منظور انتخاب ساختگاه جدید، طرح‌های توسعه‌ای و مقاوم‌‌سازی سازه‌های با ریسک لرزه‌ای بالا، شناخت اثرات ساختگاهی، شناخت زمین‌شناسی زیرسطحی و برآورد تغییرات سطح آب زیرزمینی، مطالعات مذکور برای پروژه‌های مختلف بر اساس آیین‌نامه‌ها و ضوابط الزام‌آور انجام شود.

مجموعه توانمندی و خدمات این دپارتمان در پنج دسته کلی زلزله شناسی مهندسی و برآورد خطر زمین‌لرزه، طراحی و راه‌اندازی سامانه‌های هشدار سریع زلزله، طراحی و راه‌اندازی سامانه پاسخ سریع لرزه‌ای، مطالعات ژئوفیزیک مهندسی و برآورد ریسک لرزه‌ای قرار می‌گیرد.

توانمندی‌ها

برآورد خطر زمین‌لرزه

یکی از راهکارهای مناسب برای مقابله با اثرات ناشی از زمین‌لرزه‌ها، طراحی سازه‌ها و تاسیساتی است که بتوانند بدون صدمات زیاد در برابر شدت مشخصی از لرزش‌ها مقاومت نمایند. برآورد خطر زمین‌لرزه، ارزیابی احتمال افزایش پارامترهای انتخابی جنبش شدید زمین در طی بازه زمانی معین در یک ساختگاه مشخص بر اثر رویداد زمین‌لرزه در چشمه‌های بالقوه لرزه‌ای است. از مهم‌ترین خدمات و توانمندی‌های این حوزه می‌توان به مطالعات لرزه زمین ساخت و شناسایی گسل‌های فعال، تعیین چشمه‌های بالقوه لرزه‌ای، برآورد خطر زمین‌لرزه به روش تعینی و احتمالاتی و برآورد اثرات ساختگاه و تحلیل پاسخ دینامیکی اشاره نمود.

سامانه پاسخ سریع لرزه‌ای

از نظر مدیریتی پس از وقوع یک زمین‌لرزه بزرگ نقشه آسیب سازه‌ها، شریان‌های حیاتی و برآورد میزان تلفات، مهمترین ابزار برای امدادرسانی، راه‌اندازی و تعمیر احتمالی سیستم شریان‌های حیاتی و تعیین محل اسکان اضطراری است. ساعات اولیه پس از وقوع زمین‌لرزه زمان طلایی برای عملیات امداد و نجات و هرگونه تصمیم‌گیری محسوب می‌شود. سامانه پاسخ سریع لرزه‌ای یک سامانه اطلاعات مکانی تحت وب است که با تعریف سطوح دسترسی به مدیران و مسئولان امکان تولید نقشه‌های شدت آسیب را فراهم می‌کند. از مهم‌ترین خدمات و توانمندی‌های این حوزه می‌توان به آماده سازی داده‌ها، طراحی پایگاه داده، پیاده‌سازی سامانه و آموزش و پشتیبانی سامانه اشاره نمود.

سامانه هشدار سریع زلزله

پیش‌بینی صحیح و دقیق از مکان، زمان و بزرگای یک زمین‌لرزه در حال حاضر غیر ممکن است. یکی از مهمترین و کاراترین راهکارهای آمادگی در برابر زمین‌لرزه‌ها، تحليل آماري و مشخصات مهندسی داده‌هاي شتاب‌نگاري و كاربرد آن‌ها در توسعه و پيشرفت سامانه هشدار سریع زلزله (EEW) است. عبارت سامانه هشدار سریع زلزله به سامانه‌های زمان‌واقعی هشدار ‌دهنده زمین‌لرزه گفته می‌شود که به دليل زمان سير كوتاه‌تر امواج راديويي یا الکترومغناطیسی نسبت به امواج لرزه‌اي، امکان تهیه هشدار را قبل از لرزش شدید زمین دارند. از مهم‌ترین خدمات و توانمندی‌های این حوزه می‌توان به امکان سنجی سامانه هشدار سریع زلزله بر اساس سناریوهای مختلف لرزه‌ای، تعیین مشخصات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سیستم   هشدار سریع زلزله، اولویت‌بندی، تعیین محل بهینه و اجرای ایستگاه‌های سامانه هشدار اشاره نمود.

 

ژئوفیزیک مهندسی

زمين از لايه‌ها و مصالح با خواص فيزيكي متفاوت تشكيل شده است. روش‌ها و ابزارهاي ژئوفيزيكي به عنوان روش‌های غیرمخرب بر مبناي اندازه‌گيري تفاوت‌ها در خواص فيزيكي مختلف مانند سرعت عبور موج‌هاي لرزه‌اي، هدايت الكتريكي، ويژگي‌هاي و مغناطيسي بنا شده است. بررسي‌هاي ژئوفيزيكي در حوزه‌هاي متعددی مانند شناسایی گسل‌ها، تعیین ضریب بزرگنمایی و فرکانس طبیعی آبرفت، تهيه نقشه تاسيسات نزديك به سطح زمين، تهيه نقشه شرايط زيرسطحي براي پروژه‌هاي عمراني، شناسايي حفرات و غارهاي انحلالي، اکتشاف منابع آب، تعیین سطوح لغزش، مطالعات خردلرزه‌ای و دیگر موارد به کار می‌روند. از مهم‌ترین خدمات و توانمندی‌های این حوزه می‌توان به انتخاب روش ژئوفیزیکی مناسب با توجه با هدف پروژه طراحی و تعیین پروفیل‌های برداشت داده‌ها، برداشت داده‌های مطالعات ژئوفیزیکی به روش‌های ژئوالکتریک، لرزه‌نگاری شکست مرزی، مطالعات رادار نفوذ کننده به زمین (GPR) و خردلرزه‌نگاری اشاره نمود.

برآورد ریسک لرزه‌ای

با توجه به سابقه لرزه خیزی ایران، قدمت ساختمان‌ها و عدم توجه به آیین نامه‌های لرزه‌ای در هنگام طراحی و ساخت ریسک لرزه‌ای در سطح بالایی قرار دارد. بنابراین تحلیل ریسک زلزله و توسعه استراتژی‌های مناسب جهت کاهش آن امری ضروری به شمار می‌رود. مطالعات ریسک لرزه‌ای شامل برآورد مخاطره و ارزیابی آسیب پذیری است. از مهم‌ترین خدمات و توانمندی‌های این حوزه می‌توان به ارزیابی لرزه‌ای سریع ساختمان‌ها (RVA)، برآورد ریسک لرزه‌ای با توجه به منحنی‌های شکنندگی و پایش سلامت سازه اشاره نمود.

آخرین مطالب مرتبط بلاگ

نتیجه ای پیدا نشد

صفحه ای که به دنبال آن هستید پیدا نشد. دوباره جستجو کنید یا از نوار منوی بالا برای یافتن مطلب خود استفاده نمایید.